Rothman Hal K. (EN) — Blazing Heritage: A History of Wildland Fire in the National Parks

Тут можно читать онлайн книгу Rothman Hal K. (EN) - Blazing Heritage: A History of Wildland Fire in the National Parks - бесплатно полную версию (целиком). Жанр книги: Иностранная литература. Вы можете прочесть полную версию (весь текст) онлайн без регистрации и смс на сайте Lib-King.Ru (Либ-Кинг) или прочитать краткое содержание, аннотацию (предисловие), описание и ознакомиться с отзывами (комментариями) о произведении.

Blazing Heritage: A History of Wildland Fire in the National Parks
Язык книги: Английский

Blazing Heritage: A History of Wildland Fire in the National Parks краткое содержание

Blazing Heritage: A History of Wildland Fire in the National Parks - описание и краткое содержание, автор Rothman Hal K. (EN), читать бесплатно онлайн на сайте электронной библиотеки Lib-King.Ru.

National parks played a unique role in the development of wildfire management on American public lands. With a different mission and powerful meaning to the public, the national parks were a psychic battleground for the contests between fire suppression and its use as a management tool. Blazing Heritage tells how the national parks shaped federal fire management.

Blazing Heritage: A History of Wildland Fire in the National Parks - читать онлайн бесплатно полную версию (весь текст целиком)

Blazing Heritage: A History of Wildland Fire in the National Parks - читать книгу онлайн бесплатно, автор Rothman Hal K. (EN)